Rodzina warzyw cebulowatych składa się m.in. z rukwi wodnej, dyni, kabaczka, rzodkwi, pora czy szalotki oraz przede wszystkim czosnku i cebuli. Cebula posiada właściwości lecznicze wszystkich warzyw cebulowatych. A co to za właściwości? Zanim zdradzimy, kilka słów ogólnej charakterystyki.

Wszyscy członkowie tej rodziny to warzywa ostre, które działają na płuca, rozbijają zastój krwi i zmniejszają skrzepy. Prawdopodobnie są pokarmem najbogatszym w siarkę – rozgrzewający i oczyszczający pierwiastek. Siarka pomaga w pozbyciu się metali ciężkich i pasożytów z organizmu. Ponadto ułatwia metabolizm białek/aminokwasów. Warzywa te także hamują rozwój wirusów, drożdżowców i innych organizmów chorobotwórczych, które często namnażają się w wyniku stosowania niezbilansowanej diety.

Mimo właściwości leczniczych warzywa te mogą pobudzić nadmierne żądze i z tego powodu główne tradycje Wschodu nie polecają ich osobom dążącym do doskonalenie psychicznego i duchowego. <P. Pitchford: Odżywianie dla zdrowia>

A co jeszcze ma nam do zaoferowania cebula? 

  • zmniejsza ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
  • łagodzi nieżyt nosa – zmniejsza śluz oraz zapalenia nosa i gardła
  • hamuje reakcje alergiczne

Cebula od wieków stosowana jest jako ludowe, naturalne lekarstwo na przeziębienia. Tradycyjną miksturę na kaszel otrzymuje się przez gotowanie cebul w wodzie z dodatkiem miodu, na wolnym ogniu, aż zmiękną.

Na dolegliwości płucne, w tym zapalenie oskrzeli, sprawdzą się okłady z cebuli na klatkę piersiową. Innym zewnętrznym zastosowaniem jest wykorzystanie kompresów z soku cebulowego bądź okładów z surowej cebuli w celach zmniejszenia, usunięcia opuchlizny i bólu po ukąszeniach owadów.

Cebula ma jeszcze jedną, ciekawą właściwość: mianowicie wywar z niej uspokaja umysł i ma działanie kojące. Zatem, jeśli nie mamy pod ręką lawendy, może warto spróbować wyciszyć się właśnie używając cebulkę?

Poza właściwościami leczniczymi cebula to takie doskonałe warzywo, które cudownie podkręca, a czasem nawet ratuje, smak różnych dań. Idealna na surowo do sałatek i surówek. Duszona sprawdzi się w każdym obiedzie – czy warzywnym leczo czy jako składnik roślinnego farszu do papryki, cukinii czy bakłażana. Może i nie bywa daniem głównym, ale przyznacie, że bez niej, nasza kuchnia byłaby nudna… A tak to dodaje nam i smaku i zdrowia!