Burak to barszcz wigilijny, ćwikła i botwinka. Jadane okazjonalnie, bez przesadnego uwielbienia. A to błąd! Dlaczego? Bo to nie tylko źródło żelaza, z czym jest najczęściej kojarzony. Choć jest to oczywiście bardzo ważne dla zachowania zdrowia i wzmocnienia odporności. Spożywanie buraka wpływa na wiele narządów wewnętrznych i procesów zachodzących w organizmie.

Do jego leczniczych właściwości zaliczymy: wzmocnienie serca, poprawę krążenia, oczyszczanie krwi, nawilżanie jelit. Korzystnie wpływa na wątrobę, szczególnie jeśli połączymy go na talerzu z marchewką. Ponadto burak jest warzywem bogatym w krzem. Jest także warzywem, obok m.in. kapusty, marchewki, czosnku czy pora, o działaniu przeciwpasożytniczym. Razem z innymi słodkimi pokarmami roślinnymi (marchewka, dynia, pasternak) hamuje łaknienie na cukier.

Uwaga! Liście buraka zawierają dużo kwasu szczawiowego i jeśli są spożywane w nadmiarze hamują metabolizm wapnia.

Jak możemy przyrządzić buraka?

Burak, po upieczeniu, świetnie nadaje się do przyrządzenia różnego rodzaju zup, pas kanapkowych czy sałatek. Wystarczy go skroić, zblendować i już. Dobrze komponuje się zarówno na słono i ostro, np. z serami pleśniowymi, strączkami; jak i na słodko – spróbujcie zrobić sałatkę z ananasem i awokado – po prostu połączcie te składniki!

Sok z buraka możemy dodać do każdej potrawy, aby zmienić jej kolor. To fajny wybieg dla rodziców niejadków… Kto nie połasi się np. na różowe naleśniki, które możemy wypełnić najróżniejszymi warzywami z soczewicą?

Nie zgodzę się, gdy ktoś twierdzi, że gotowanie buraków jest trudne i długie. Weźmy na przykład taki prosty krem z buraka:

Warzywa obieramy i kroimy w kostkę. Cebulę podsmażamy na łyżce oleju/oliwy w garnku, po kilku minutach dodajemy buraki, ziemniaki, seler oraz płatki migdałowe. Smażymy około 5 minut. Wlewamy bulion i gotujemy, aż wszystkie warzywa zmiękną. Gdy zupa troszkę przestygnie dodajemy masło i miksujemy na gładki krem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem obsypujemy prażonym słonecznikiem.

Burak doskonale sprawdzi się też jako składnik koktajli oczyszczających, szczególnie po weekendowym czy świątecznym obżarstwie. Kilka przepisów już niebawem!