Kolor zielony działa na nas uspokajająco i kojąco. Gdy dodajemy do naszych codziennych potraw coś świeżego, zielonego od razu czujemy się lepiej, bo mamy poczucie, że dbamy o nasze zdrowie. Z czasem do wszystkiego dodajemy świeże warzywa i zioła, bo odczuwamy różnicę w samopoczuciu i funkcjonowaniu organizmu. Do wykształcania i utrzymywania zielonych nawyków na pewno przyda się zastosowanie do posiłków 3 zielonych przyjaciół, a są to: koperek, szczypiorek i natka. Tak niewiele trzeba, by tak wiele zmienić.

Koperek

Kiedyś dziki, dziś uprawiany na całym świecie – koperek, wywodzący się z rodziny roślin selerowatych ma szerokie zastosowanie w praktyce kulinarnej.

Młode pędy dodaje się niemal do wszystkiego: sałatek, gotowanych ziemniaków, przeróżnych farszów, jaj, zup… Cudownie smakuje jako sos koperkowy, którego można użyć do wielu ciepłych dań, np. jarskich gołąbków czy warzywnych kotletów. Natomiast pędy wraz z baldachami to podstawowy składnik używany do kiszenia, szczególnie ogórków. Owoce także się nie zmarnują – można je wykorzystać do przygotowania marynat oraz przyprawiania zup, sosów czy sałatek.

Dzięki bogactwu soli mineralnych, wapnia, żelaza, fosforu i licznych witamin: D, E, K, C i witamin z grupy B traktowany jest jako surowiec lekarski. Pomaga na problemy trawienne i infekcje górnych dróg oddechowych.

Szczypiorek

Szczypiorek (właściwie czosnek szczypiorek) należy do rodziny roślin czosnkowatych. Znany od tysięcy lat, na całym świecie wykorzystywany jako smaczna przyprawa. Dzięki dużej zawartości witaminy C, witaminy B2 a także żelaza, sodu, wapnia, fosforu i potasu, uznawany za roślinę leczniczą. Pozytywnie działa na procesy trawienne, przyspieszając metabolizm, a także obniża ciśnienie (sprawdź co jeszcze jest dobre na ciśnienie!). Wykazuje także działanie bakteriobójcze.

Podstawowym zastosowaniem szczypiorku jest urozmaicanie posiłków. Używamy go jako jadalną dekorację, która dodaje potrawom smaku i aromatu. Warto wykorzystać szczypiorek jako alternatywę dla soli. Świetnie sprawdzi się na kanapkach, w sałatkach czy jako posypka do obiadu.

Natka pietruszki

Warto przypomnieć sobie także właściwości natki. Dzięki obecności chlorofilu oczyszcza organizm z toksyn czy chroni przed działaniem wolnych rodników. Doskonale sprawdza się przy stanach zapalnych czy problemach skórnych. Działa silnie alkalizująco czyli zasadotwórczo – pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową. Więcej o tej bombie witaminowej przeczytacie w naszym wpisie – o TU (klik), znajdziecie tam także inspiracje, do czego natkę możemy dodać.

Który z dodatków jest Waszym ulubionym? Szczypiorek koperek czy natka?