Czarny pieprz to jedna z najczęściej używanych przypraw w naszych domach. Używamy go intuicyjnie i wcale nie zastanawiamy się nad tym, co on takiego w sobie kryje. I jak dzięki jego stosowaniu możemy wesprzeć nasze zdrowie.

Czarny pieprz pierwotnie wywodzi się z Indii, gdzie był uprawiany właśnie dla tych małych ziarenek. Po ich wysuszeniu i fermentacji trafiają na nasze stoły dodając pikantnego smaku potrawom. Znajdziemy w nim witaminę C i K, ale także żelazo, potas czy mangan, jednak dziś chcemy przyjrzeć się zupełnie innemu składnikowi pieprzu. Piperyna, która nadaje wyraźny ostry smak ma wiele zdrowotnych zastosowań. Sprawdźmy to!

Właściwości zdrowotne pieprzu

Wśród wielu zdrowotnych właściwości pieprzu możemy wymienić: 

  • wspieranie procesów trawiennych – zastosowanie pieprzu w diecie przyspiesza proces trawienia. Dzięki temu nie męczą nas zaparcia czy kolki i nie dokuczają nam gazy jelitowe
  • oczyszczanie organizmu – pieprz nas mocno rozgrzewa przez co wzmaga pocenie się, które ułatwia usuwanie toksyn z organizmu
  • pieprz na przeziębienie – czarny pieprz pomaga w udrożnieniu górnych dróg oddechowych; ma działanie wykrztuśne. Doskonały przy zapaleniu zatok czy oskrzeli ale także w walce ze zwykłym katarem.
  • przeciwutleniacz – rozprawia się z wolnymi rodnikami, naprawia szkody, które wyrządziły. Dzięki temu kompleksowo ochrania nasz organizm.
  • a co z odchudzaniem? – pieprz polecany jest nie tylko osobom pragnącym zrzucić kilka kilogramów, ale także sportowcom – podkręca metabolizm! Ponadto, nie wchodząc w szczegóły genetyki…) blokuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych.

Piperyna sprawia, że nasz organizm lepiej i efektywniej sobie radzi z przyswajalnością witaminy C oraz witaminy A (w tym betakarotenu) oraz selenu.

Czarny pieprz w kosmetykach?

Poza działaniem stricte zdrowotnym bazującym na spożywczym zastosowaniu pieprzu, możemy skorzystać z jego cudownych właściwości także do pielęgnacji ciała i skóry. Pieprz wykazuje złuszczajace (jak peeling) i wybielające działanie na skórę. Dodany do szamponów i odzywek d włosów zapobiega powstawaniu łupieżu.

A na koniec, jako ciekawostkę dodamy, że olejek eteryczny z czarnego pieprzu stosowany jest przy wspieraniu w procesie rzucania… palenia!

1 Comment

Comments are closed.