1 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wegan (World Vegan Day). Upamiętnia ono powstanie, w 1944 r.  Towarzystwa Wegańskiego (Vegan Society). W Polsce, z racji przypadającej na ten dzień uroczystości Wszystkich Świętych, dzień wegan promowany jest przy okazji Światowego Dnia Wegetarianizmu, miesiąc wcześniej, tj 1 października.

Po co to święto?

Promowanie weganizmu ma na celu wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego  z diety i ze swojego życia oraz uświadamianie po co i dlaczego warto to zrobić. Weganie organizują wiele akcji i kampanii, które przedstawiają liczne informacje na temat zarówno życia zwierząt i ich traktowania, ochrony środowiska (zanieczyszczenia z farm, zużycie surowców) oraz tego, jak wiele pożywienia się marnuje, szczególnie w kontekście ogromnej rzeszy ludzi głodujących na świcie.

Motywacją wegan jest „współczucie dla cierpiących oraz szacunek dla życia”.

Czym jest weganizm?

Styl życia określany weganizmem nie opiera się wyłącznie na rezygnacji ze spożywania produktów zwierzęcych, ale o diecie wegańskiej jeszcze zaraz kilka słów będzie. Weganie dążą do tego, aby w ich całym życiu nie było takich produktów, nie tylko w tym co spożywają. Oznacza to świadomy wybór zdecydowanie innych produktów kosmetycznych czy chemii domowej, ale także obuwia czy ubrań i dodatków. Ponadto idzie za tym też odrzucenie różnego rodzaju rozrywek, w których wykorzystuje się zwierzęta, np. cyrk, polowania czy rodeo. Poza zmianą swojego stylu życia, często także głośno sprzeciwiają się i bojkotują produkty, które są testowane na zwierzętach.

Dieta wegańska to rezygnacja nie tylko z mięsa, ale także z produktów pochodzenia zwierzęcego. W menu wegan nie znajdziemy ani nabiału, ani jajek oraz… miodu!

Zarówno wegetarianie i weganie podejmują decyzje o zmianie swojego stylu życia z różnych powodów. Najczęściej są to względy zdrowotne, ekologiczne, etyczne, ekonomiczne, ale także duchowe czy religijne. Tak naprawdę nie ma to znaczenia,  jeśli czujemy, że to droga dla nas, nie wahajmy się na nią wejść!

Nawet jeśli na codzień spożywacie produkty pochodzenia zwierzęcego, warto choćby 1-2 razy w tygodniu zrobić sobie dzień wegan, aby wzmocnić i oczyścić swój organizm oraz dołożyć cegiełkę do ratowania naszej planety!