Woda jest obecna w każdej sekundzie naszego życia, bo sami jesteśmy w dużej mierze z niej zbudowani. Poza tym używamy jej do wszystkiego – przygotowania posiłków, sprzątania, pielęgnacji roślin. Jest niezbędna do funkcjonowania. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody, dlatego zachęcam, by pochylić się nad tematem źródła życia i pomyśleć, w jaki sposób możemy bardziej się o nią troszczyć i jej nie marnować.

Światowy Dzień Wody – co za sobą niesie?

To, że woda jest niezbędna do życia wie każdy. I tego, że jest odpowiedzialna za procesy w naszym organizmie i prawidłowe jego funkcjonowanie, uczą dzieci w szkole. Ale nie każdy rozmyśla nad tym, że jej źródła są ograniczone i jest ogromnym darem, który musimy szanować. Przyjrzyjmy się, ile dobrego możemy zrobić dla świata, środowiska a tym samym dla siebie samych, jeśli zaczniemy się troszczyć o ten życiodajny płyn. I zobaczcie, jak łatwo tego dokonać!

Nie! wodzie w butelkach!

Najprostszą formą spożywania wody jest picie kranówki. W coraz większej liczbie miast woda z kranu jest dopuszczona do spożycia, bez konieczności gotowania. Jeśli macie wątpliwość, to zawsze można przepuścić ją przez filtr lub dodać kropelkę olejku eterycznego z cytryny. Wtedy na pewno zyska na walorach nie tylko smakowych ale i zdrowotnych. A dzięki ograniczeniu plastiku, zaoszczędzimy hektolitry wody, bowiem produkcja butelek, etykiet, a później recykling odpadów pochłaniają ogromne jej ilości. No i kranówka (zabierana ze sobą też w bidonach) jest zdecydowanie tańsza!

Ograniczyć spożycie mięsa!

Produkcja wszystkiego co spożywcza pociąga za sobą zużycie ogromnych ilości wody. Jednak hodowla zwierząt bije każdy rodzaj żywności na głowę! Nie dość, że spożycie mięsa nie jest dobrym rozwiązaniem dla zdrowia, to także znacznie obciąża środowisko. Aby powstał 1 kg wołowiny szacuje się, że potrzeba ok. 15 000 litrów wody! Dlatego im więcej w naszej diecie produktów roślinnych, tym większa dawka zdrowia dla organizmu i mniejsza szkoda dla przyrody!

Wspaniała deszczówka!

W okresie letnim często bardziej dbany o trawę i rabatki w naszych ogródkach niż o nawodnienie swojego organizmu. Wiadomo, o przyrodę w czasie suszy trzeba dbać, bo ona nas później wykarmi i poratuje tlenem, ale warto pamiętać, że na codzień roślinność kąpie się w deszczówce, więc warto zadbać o jej zbieranie. A dla mieszkających w blokach też mamy rozwiązanie – wiadereczko/ mała beczułka na balkonie i też mamy darmową wodę do podlewania roślin!

Odpady – ogranicz i segreguj!

Im mniej odpadów produkujemy (a obecnie jest to naprawdę proste, by ograniczyć ilość śmieci), tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Mniej ścieków, które są odprowadzane do rzek, jezior, a tym samym większy dostęp do czystej wody dla każdego mieszkańca ziemi. Dlatego zanim sięgniemy po torebki foliowe, plastik czy opakowania, które niw są wielokrotnego użytku lub których nie da się przetworzyć, zatrzymajmy się i pomyślny, do czego takie zachowanie może nas doprowadzić.

Reaguj!

To najważniejsza zasada: nie bądź obojętny! Reaguj, jeśli widzisz, że ktoś marnuje zasoby wodne, nawet jeśli są to działania niebezpośrednie. Nie bój się zwrócić uwagi, bo robisz to w słusznym celu. A nade wszystko, świeć przykładem i dziel się swoimi ekologicznymi doświadczeniami, aby inni też korzystali i wdrażali nowe rozwiązania w swoim codziennym życiu!

Mimo, że Światowy Dzień Wody obchodzimy raz do roku, to warto wyrobić w sobie takie nawyki, że święto to, będzie nam towarzyszyć każdego dnia!