Tegoroczne lato smagało nas i gorącym słońcem i ulewnym deszczem. Dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, w różnych warunkach, co miało wpływ na nasz organizm. Teraz, u progu jesieni wart zadać sobie pytanie jak zadbać o skórę po wakacjach? Jak przywrócić jej wiosenny blask i przygotować na srogą zimę?

Jak zadbać o skórę po wakacjach?

Wiemy już, że kluczem dla dobrej kondycji naszej skóry jest odpowiednio zbilansowana dieta, w tym nawodnienie. Zaraz po tym znaczenie mają warunki w jakich na codzień przebywamy (w tym zanieczyszczenie powietrza) oraz stres. Co zatem zrobić, by nasza skóra była zdrowa? Warto do diety wprowadzić więcej produktów, które zawierają składniki wspomniane poniżej.

Witaminy A i E – przyspieszają cykl odnowy naskórka, opóźniają procesy starzeniowe skóry. Znajdziemy je m.in. w:  pestkach dyni, marchewce, jajkach, pietruszce, morelach, śliwkach, orzechach, kiełkach, pełnych ziarnach zbóż i warzywach kapustnych.

Witamina C – pobudza produkcję kolagenu w skórze, poprawiając jej sprężystość i elastyczność. Sięgajmy zatem po kiszonki (kapusta, ogórki), niesłodzoną żurawinę, paprykę, pomidory ale także cytrusy.

NNKT – odpowiedzialne za wiele procesów i przemian w organizmie. W kontekście skóry dbają o jej odpowiednie nawilżenie, łagodzą stany zapalne. Dobrym źródłem jest olej lniany (zawsze na zimno!), olej z awokado (i samo awokado także) czy olej kokosowy. Ale te niezbędne kwasy tłuszczowe znajdziemy też w orzechach, siemieniu lnianym czy tofu.

Błonnik – pomoże usunąć z organizmu wszystko to, co go od środka zatruwa. A wiemy, że nie bez powodu mówi się, że jak coś nie działa w środku to zaraz widzimy tego objawy na skórze. Więc oczyszczanie jest konieczne! Sięgajmy co surowe warzywa, owoce, pełne ziarna!

Natomiast produkty zawierające krzem, magnez, cynk, żelazo, witaminę B i biotynę – doskonale działają na włosy i paznokcie, które też wymagają uwagi po urlopowych szaleństwach.

Kosmetyki

Jeśli chcemy dodatkowo – zewnętrznie wesprzeć naszą skórę, warto sięgać po kosmetyki (ub lepiej robić samemu), które zawierają m.in.:

  • wyciąg z czarnej porzeczki – poprawi elastyczność i opóźni procesy starzenia
  • olej migdałowy – nawilży i załagodzi podrażnienia
  • masło shea – łagodzi stany zapalne skóry

Wizyta u dermatologa

Ważne jest, aby poza wymienionymi wskazówkami, w razie jakiejkolwiek niepokojącej sytuacji, udać się do dermatologa, który określi stan naszej skóry. Szczególnie po lecie, jeśli pojawiają się nowe znamiona, przebarwienia, warto to skonsultować ze specjalistą. Słońcem często wyzwala transformację nowotworową zmian barwnikowych, więc nie bagatelizujmy tego.

Gdy już wiemy jak zadbać o skórę, nie pozostaje nam nic innego jak wziąć się za zdrowe gotowanie!