To już przed ostatni miesiąc naszego warzywno-owocowego wyzwania! Mam nadzieję, że na Waszych stołach rozgościły się na dobre i buraki, kapusty, pietruszki, selery, jarmuż, jabłka, gruszki i wiele innych darów natury. W listopadzie króluje cykoria i zaraz obok niej kalafior. Wspomnimy też co nieco o żurawinie. Bardzo kwaśnej, ale znane zwykle jako słodziutka przekąska.

Cykoria – właściwości zdrowotne i odżywcze

Za cykorią stoją dwa utarte slogany: “gorzka sałata” i “kawa zbożowa”. Mimo, że utarte, to prawdziwe – ale!, to dwie różne odmiany cykorii. Choć tak naprawdę większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie skarby mają w sobie te biało cielono-żółte liście.

Niby taka niepozorna, a jest doskonałym źródłem wielu witamin, głównie A oraz z grupy B, oraz minerałów takich jak potas, żelazo, magnez, miedź, cynk.  Swój goryczkowy smak zawdzięcza dwóm składnikom: laktucynie i laktukopikrynie. Pobudzają one produkcję żółci w wątrobie, a także zwiększają łaknienie. Jednak jeśli macie duży apetyt na cykorię, nie martwcie się, jest nisko kaloryczna, więc nie zagrażają Wam dodatkowe kilogramy, a wręcz przeciwnie. Warzywo to poprawia trawienie! Jednak najważniejszą zaletą prozdrowotna cykorii jest jest wpływ na produkcję czerwonych krwinek. Ponadto spożywanie jej pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Warto, aby do swojej diety wprowadziły ją kobiety karmiące, bowiem pomaga przy produkcji mleka!

Kalafior i jego wpływ na zdrowie

Mimo, że często pomijany na rzecz swojego zielonego kuzyna – brokuła, kalafior jest bardzo zdrowym i pozytywnie wpływającym na funkcjonowanie organizmu warzywem. Ostatnio głośno jest o tym, że występujący w nim sulforafan, wspiera niszczenie i eliminację komórek rakowych. Ponadto wspiera funkcjonowanie nerek i jest regulatorem ciśnienia krwi.

Licznie występujące witaminy (z grupy B, oraz witamy C i K), a także minerały (magnez, potas, fosfor), nie tylko poprawiają ogólną kondycję organizmu, ale także podnoszą odporność i eliminują stany zapalne. Wysoka zwartość błonnika sprawia, że układ trawienny lepiej funkcjonuje. I tak jak cykoria pomaga oczyścić organizm z substancji toksycznych. Spożywając kalafior dostarczmy do organizmu wielu przeciwutleniaczy i fitoskładników, dzięki którym organizm lepiej znosi stres oksydacyjny czy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, którymi jesteśmy na codzień bombardowani.

Żurawina – kwaśna czy słodka?

Żurawina jest zawsze polecana jako remedium na wszelkiego rodzaju stany zapalne i infekcje dróg moczowych, a to za sprawą właściwości moczopędnych oraz dużej zawartości witaminy C. Obok tej witaminy, występuje także witamina A oraz witaminy z grupy B.

Naturalnym miejscem występowania żurawiny są tereny podmokłe. Dzięki temu, w owocach zawarte są substancje –  proantocyjanidyny, chroniące wątrobę i obniżające poziom cukru we krwi. Jeśli chcemy skorzystać z tych dobrodziejstw, to śmiało kosztujmy świeżych owoców, które występują między październikiem a styczniem. Jeśli jednak wolimy wresję suszoną, to pamiętajmy, by wybrać tę, bez dodatku cukru.

A w następnym wpisie pomysły na wykorzystanie bohaterów listopada!