Kontynuując nasz cykl zimowych, korzennych przypraw dziś zgłębimy, co skrywa przed nami kardamon. Znalazł on zastosowanie zarówno w kuchni jak i w medycynie naturalnej. Pierwsze doświadczenia (opisane) mieli z nim starożytni Chińczycy. Łagodził on bowiem dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ale to nie wszystko! Ciekawi?

Kardamon w kuchni

Podbił nasze serca, a raczej podniebienia niezwykłym smakiem i aromatem, który nadaje słodkościom. Pierniki bez kardamonu? Nie mogę sobie tego wyobrazić. Jest świetnym uzupełnieniem dla słodkich sosów i polew, ale także do napojów – zarówno alkoholowych likierów jak i kawy czy herbaty. W Indiach jest obowiązkowym składnikiem ichniejszej ostrej herbaty. Na słono też znajdzie szerokie zastosowania: aromatyczny dodatek do curry, ale także zup czy risotto lub warzywnych pasztetów.

Najczęściej spotykamy go w postaci mielonego kardamonu, który jest najłatwiejszy z codziennym kulinarnym użyciu. Ale dostępny jest także w postaci nasion i świeżych strączków.

Po zdrowie z kardamonem!

Wspomniane wcześniej wsparcie przy dolegliwościach układu pokarmowego, to tylko jedna z wielu uzdrawiających właściwości kardamonu. Jest to skuteczne remedium w walce z przeziębieniem, szczególnie katarem i kaszlem. Ułatwia odkrztuszania, udrażnia zatkany nos. W celach profilaktycznych warto w okresie jesienno-zimowym dodawać go do herbaty.

Do pozostałych właściwości kardamonu zaliczymy:

  • wsparcie dobrego snu – z uwagi na dużą zawartość melatoniny. Hormon ten, uznawany jest także za skuteczną pomoc w walce z otyłością, cukrzycą i podwyższonym cholesterolem
  • modelowanie sylwetki – przyspiesza przemianę materii i jednocześnie pomaga usunąć toksyny z organizmu. Jednak pamiętajcie, że spożywania kardamonu trzeba dodać także aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę, aby móc cieszyć się dobrą kondycją i zdrowym wyglądem
  • odświeżanie oddechu – dzięki właściwościom antybakteryjnym, żucie ziarenek pozwoli oczyścić jamę ustną, w tym zlikwidować nieprzyjemny zapach

Witaminą, której najwiecej znajdziemy w tych małych ziarenkach jest witamina C, natomiast wśród minerałów króluje potas, wapń i magnez. Mimo, że nie jest to podstawowe źródło tych składników mineralnych, warto ay w naszym jadłospisie zagościł kardamon, by wspierał nasze zdrowie i samopoczucie!

Koniecznie zajrzyjcie też do informacji o imbirze i goździkach!