Rozmaryn to zioło o wielu niezwykłych właściwościach. Wykorzystywany głównie w celach kulinarnych jako aromatyczna przyprawa, skrywa w sobie wiele leczniczych mocy. Zarówno roślina, jak i pozyskiwany z niej olejek eteryczny powinny na co dzień gościć w naszych kuchniach i domowych apteczkach.

Rozmaryn – moc zdrowia

W medycynie ludowej rozmarynu używa się do obniżania cukru we krwi, łagodzenia bólów żołądka czy stymulowania pracy wątroby. Jednak pojawia się coraz więcej badań naukowych potwierdzających to, że zioło to obniża poziom glukozy we krwi. Ponadto jest rośliną, która może chronić przed chorobami oczu, szczególnie zwyrodnieniem plamki żółtej.

Jego rozkurczowe, żółciopędne i żółciotwórcze działanie wykorzystywane jest do leczenia i wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Nie tylko łagodzi bóle, ale też poprawia trawienie i może uchronić przed wrzodami żołądka. Jest to także zioło, którego możemy z powodzeniem używać do procesów detoksykujących wątrobę. Chroni i oczyszcza także naszą skórę, szczególnie jeśli cierpimy na schorzenia wywołane obecnością różnych bakterii.

Natomiast kwas rozmarynowy wykazuje właściwości relaksujące. Jego moc wykorzystywana jest przy produkcji leków uspokajających, do wytworzenia maści na bóle mięśniowe i przeciążenia. Co ważne, stosowany jest także jako środek wspomagający przy leczeniu depresji. Dlatego zachęcamy do spożywania rozmarynu na surowo, w postaci suszonej lub jako olejek eteryczny, aby niepotrzebnie nie faszerować się syntetycznymi lekami.

W rozmarynie znajdziemy zarówno liczne witaminy, w przewadze z witaminą C, witaminą A i witaminami z grupy B, oraz minerały, np. potas, wapń czy magnez.

Olejek eteryczny z rozmarynu

Olejki eteryczne w znakomitej większości wykazują właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Są naturalną ochroną dla roślin przed szkodnikami i patogenami. My korzystamy z ich właściwości w celach aromaterapeutycznych. Olejek rozmarynowy znany jest głównie z właściwości bakteriobójczych i przeciwzapalnych, dlatego często stosuje się go przy infekcjach. Ponadto stymulująco działa na pracę mózgu, szczególnie w zakresie poprawy pamięci. W codziennej pielęgnacji ciała warto go stosować dbając o włosy, poprawia ich stan, a także sprzyja ich porostowi.

Warto wiedzieć, że mole ubraniowe, komary czy kleszcze nie lubią zapachu rozmarynu. Czy stosując go w postaci świeżej gałązki, naparu czy olejku eterycznego, można śmiało wyjść na bitwę z insektami.

Używając olejków eterycznych pamiętajcie, aby sięgać wyłącznie po olejki najwyższej jakości, czyste, bez żadnych domieszek. Większość olejków eterycznych, w tym rozmarynowy, może być stosowana wewnętrznie, dlatego jeśli producent zabrania spożywania ich, to omijajcie je szerokim łukiem.