Konkurs Świąteczny – 12/12/2015

Nazwą naszego konkursu jest „Gdzie ten Mikołaj?”

Już za nami, tegoroczne Mikołajki, dzień, który od dziecka kojarzył nam się ze słodkim prezentem znalezionym pod poduszką lub w świątecznej skarpecie. Pierwsze Mikołajki urządzono 6 grudnia 1804 roku. Ówczesne podarunki były nieco skromniejsze, do grzecznych dzieci trafiały jabłka, pierniczki, orzechy i złocone krzyżyki. Jak pamiętamy 6 grudnia jest rocznicą śmierci św. Mikołaja, biskupa.

„Święty Mikołaj nie latał saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie miał też czerwonego stroju i czapki. Święty Mikołaj był biskupem Miry i w ikonografii przedstawiany jest w infule na głowie i z pastorałem w ręku.”

Mikołaj z Miry – święty katolicki i prawosławny, biskup, patron marynarzy, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Kult św. Mikołaja szybko rozpowszechniał się. W Polsce jego imieniem nazwano 327 Kościołów.

Właśnie na nim wzorowana jest postać współczesnego wizerunku św. Mikołaja, wykorzystywana 6 grudnia w Mikołajki i w Święta Bożego Narodzenia!

6 grudnia jak i Boże Narodzenie jest chwilą niesienia radości drugiemu człowiekowi, miłości i pomocy tym, którzy jej potrzebują 🙂

 

Skąd zatem wziął się wizerunek św. Mikołaja, obecny współcześnie, tak mocno wykorzystywany w okresie Świąt Bożego Narodzenia i mniej więcej ile lat temu powstał? (bo tak naprawdę, to dość niedawno;) )

Kto jest autorem wizerunku rubasznego, starszego Pana z brodą w czerwonym stroju, z workiem na plecach pełnym prezentów?

 

Podpowiem, że postać współczesnego św. Mikołaja popularyzował karykaturzysta amerykański Thomas Nast. W 1881r., który opublikował ilustrację św. Mikołaja z charakterystyczną czapką, zmiast mitry.

 

Zespół Farmy Świętokrzyskiej