Do kalendarzowego i astronomicznego lata jeszcze kilka dni, pierwsze fale gorąca za nami, więc to odpowiedni moment, by przygotować się na nadchodzące upały i zaopatrzyć się w takie cudo jakim jest woda kokosowa!

„W sanskrycie (języku starożytnych Hindusów) palma kokosowa znana jest pod nazwą kalpa virksha, co oznacza „drzewo dające wszystko, co niezbędne do życia” (za: David Wolfe, Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości).

Kokosy – zarówno ich miąższ, woda, śmietanka czy olej, są jednym z najlepszych darów, które dostaliśmy od Matki Ziemi.

Niby woda kokosowa to po prostu przeźroczysty płyn z wnętrza orzecha kokosowego (najlepiej jeszcze zielonego), ale kryje w sobie kapitale właściwości. Jest to jedno z najbogatszych, naturalnych źródeł elektrolitów. Świeża woda kokosowa ma skład niemalże taki sam jak ludzkie osocze krwi (badania FAO). Ponoć w czasie II wojny światowej, podczas bitew na Pacyfiku, walczący stosowali wodę kokosową do transfuzji!

W odróżnieniu do mleka kokosowego, które powstaje w procesie ekstrakcji tłuszczu z miąższu kokosa, ona nie zawiera w sobie ani grama tłuszczu. Za to znajdziemy w niej inne pożyteczne witaminy i minerały:

  • witamina C – doskonały przeciwutleniacz
  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) – niezbędne do przemian energetycznych zachodzących w organizmie oraz warunkujące prawidłową pracę układu nerwowego
  • wapń i fosfor – budulec kości i zębów
  • magnez – zwany pierwiastkiem życia
  • potas – podstawowy elektrolit w ludzkim organizmie, obniża ciśnienie krwi
  • cynk – wzmacnia naczynia krwionośne, leczy stany zapalne
  • kwas laurynowy – wspomaga układ odpornościowy

Dzięki zawartości tych składników jest to wymarzony napój zarówno dla wszystkich zestresowanych czy mających problemy z koncentracją (magnez, wit. B6), ale także dla osób ze schorzeniami układu krążenia (potas, cynk, magnez, wit. z grupy B). Natomiast ci, którzy borykają się z obrzękami i zatrzymywaniem wody w organizmie mogą sobie pomóc spożywaniem wody kokosowej z uwagi na obecność potasu. Jest to doskonały napój dla rekonwalescentów, osób po zatruciach pokarmowych, rota wirusach.

                            

Woda kokosowa to napój, który genialnie nawadnia i uzupełnia elektrolity. 100 ml zawiera tylko 19 kcal!

Kolejną korzyść z wody kokosowej odkryją sportowcy – wszak to naturalny izotonik, bez wszelkich sztucznych aromatów, konserwantów, barwników! Warto zawsze mieć ze sobą butelkę na treningu!

Ponadto jest to magazyn organicznych związków chemicznych pobudzających rozwój – kokos zwiększa przyrost tkanki mięśniowej, a także rozwój fizyczny u dzieci.

W wykorzystaniu leczniczym, warto, by po wodę kokosową sięgnęli cierpiący z powodu kamieni nerkowych i kamieni w drogach moczowych. Woda kokosowa pomaga w walce z nanobakteriami i produkcją złogów wapnia w nerkach. Jednak przy dolegliwościach związane z nadmiarem potasu w organizmie, jak. np. ostra niewydolność nerek czy nadnerczy, wskazane jest unikanie tego cudownego napoju, aby poziom potasu niebezpiecznie nie wzrósł.

Oczywiście wodą kokosową nie możemy zastąpić zwykłej wody pitnej, ale zdecydowanie warto włączyć ją do codziennej diety!