Pomidory w Polsce są tak powszechne jak ogórki czy ziemniaki. Nie każdy jednak wie, ile cennych wartości w sobie skrywają. Wiadomo jest, że są bogate w potas, lecz często niewiadomo do czego ten potas może nam być potrzebny. Na naszej Farmie pomidory pięknie już dojrzewają, więc przeczytajcie, dlaczego warto je spożywać.

Pomidory należą do grypy warzyw i owoców, które zaliczane są do pożywienia, usuwającego z naczyń złogi tłuszczowe i cholesterolowe. A to za sprawą pektyn i znacznej zawartości witaminy C. Ponadto, dzięki witaminie C wspomagamy przy okazji naszą odporność!

Pozostałe witamin, które znajdziemy w pomidorach to: A, E, K, a także kwas foliowy, witamina B6. Natomiast występujące minerały to: wapń, żelazo, cynk, sód, fosfor, magnez i w największej ilości: potas. Potas odpowiada za wydalanie wody z organizmu (działa także moczopędnie), co wspomaga profilaktykę i leczenie nadciśnienia. Znacząca zawartość potasu wpływa także korzystnie na pracę mięśnia sercowego.

Swoją czerwoną barwę zawdzięczają lipokenowi, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Co ciekawe, po obróbce termicznej nie ulega on rozkładowi, a wręcz przeciwnie! Jego obecność pomaga zwalczyć szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego, zatem jest naturalną ochroną dla naszej skóry. 

Jak każdy owoc i warzywo, pomidory zawierają błonnik wspomagający procesy trawienne. W połączeniu z niską kalorycznością (ok. 20 kcal) i dużą zawartością wody, jest to pokarm ułatwiający walkę z nadwagą i otyłością oraz zachowanie szczupłej sylwetki.

Pomidory, mimo że są owocami kwaśnymi, po strawieniu alkalizuje krew, zapobiegając zakwaszeniu organizmu. Jest to szczególnie istotne przy schorzeniach takich jak reumatyzm czy dna moczanowa. Ponadto, pomagają usuwać z organizmu toksyny.

Należy jednak pamiętać, że przy tylu prozdrowotnych cechach, pomidory – tak jak pozostałe warzywa z rodziny psiankowych (np. bakłażan czy ziemniaki)- zawierają solaninę, która jest inhibitorem wchłaniania wapnia, czyli hamuje jego przyswajalność w organizmie.

Wykorzystanie kulinarne pomidorów może ograniczyć tylko nasza fantazja. Mimo, że rzadko występują jako danie główne (np. krem z pomidorów), to będąc “zwykłym” dodatkiem potrafią nadać wyrazu niejednej potrawie. Dodawane są do sałatek, surówek, kanapek. Stanowią składnik zapiekanek. Jako przeciery i sosy komponują się świetnie z makaronami czy ryżem. Ochoczo wrzucamy je do leczo.

Ale najlepiej i tak smakują prosto z krzaczka! 😉