Awokado to pyszny, zdrowy owoc, ale wielu nastręcza kulinarnych problemów… bo nie wiadomo jak to jeść… Jego botaniczna nazwa to smaczliwka wdzięczna – pięknie, nieprawdaż? Rośnie na wiecznie zielonych drzewach z rodziny wawrzynowatych, najczęściej uprawianych w Ameryce Północnej.

Kilka słów o właściwościach zdrowotnych

Nietypowe w tym owocu jest to, że zamiast tak jak pozostałe, szczycić się zawartością cukrów prostych, jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych: przede wszystkim omega-9 oraz omega 3 i omega-6. Pamiętamy, że te tłuszcze są bardzo dla nas dobre i nie powinniśmy się bać ich spożywać (więcej o tłuszczach przeczytacie TU). Znajdziemy w nim także potas i to nawet więcej niż w bananach! Potas reguluje ciśnienie krwi i korzystnie wpływa na układ krwionośny i nerwowy. W kwestii witain mamy tu zarówno witaminy C, A czy E, które są silnymi przeciwutleniaczami oraz witaminy z grupy B.

Jak przyrządzić awokado?

Najprościej jest rozsmarować je na kanapce. Awokado rozgniatamy, doprawiamy sokiem z cytrynu i pieprzem i zajadamy z pysznym pieczywem. Do tego dodajemy czerwone warzywa, np. pomidora lub paprykę – wygląda wtedy jeszcze apetyczniej!

Inną wersją kanapkową jest zblendowanie awokado z bananem i łyżką kakao! Zdrowa czekoladowa pasta!

Awokado jest popularne jako dodatek do sałatek. Kombinacji mamy wiele…:

  • awokado pokrojone w kostkę, szklanka komosy ryżowej, szklanka fasoli, 6-7 pomidorków koktajlowych, 1/2 cebulki, natka pietruszki lub kolendra, kilka liści ulubionej sałaty i przyprawy. Wszystko mieszamy, polewamy dressingiem z oliwy i sokiem z limonki i już! Smakosze mogą dodać jeszcze troszkę kukurydzy!
  • latem, gdy mamy świeże truskawki świetnie będzie smakować taka kompozycja: awokado, mozarella, kilkanaście truskawek, kilka liści sałaty lodowej oraz garść rukoli. Wszystkie składniki mieszamy i na koniec kropimy oliwą i dekorujemy orzechami. Dla podkręcenia smaku można dorzucić papryczkę chili lub jalapeno!

Smacznego!

Jakie są Wasze ulubione połączenia z awokado? Po prostu z pomidorem czy może jednak stawiacie na wieloskładnikowe sałatki? Podzielcie się swoimi przepisami w komentarzach!