Magnez to pierwiastek pełniący wiele znaczących funkcji w naszym organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego przesyłania sygnałów w układzie nerwowym, ale funkcjonowania procesów wewnątrzkomórkowych. Nie może go zabraknąć, jeśli chcemy mieć mocne i zdrowe kości. Ale to nie wszystko.

Magnez a umysł?

Coraz to dokładniejsze badania i doniesienia ze świata medycznego podkreślają ogromny wpływ magnezu na kondycję psychiczną każdego człowieka. Naturalnie ma to związek z odbieraniem i nadawanim bodźców w układzie nerwowym, ale niedobór tego minerału może mieć niekorzystny wpływ na naszą koncentrację, uczenie się i pamięć. Ponadto długotrwałe braki magnezu mogą powodować przewlekłe zmęczeni, trudności z zasypianiem, a to prowadzić to niepokojów, lęków czy nawet depresji.

Produkty pełne magnezu

Najbardziej znaną bombą magnezową jest kakao. Nie oznacza to, że możemy zajadać się czekoladą bez ograniczeń. A jeśli już nie możemy się powstrzymać to sięgajmy po gorzką jej wersję, najlepiej bez cukru. Samo kakao możemy dodawać do wielu różnych przekąsek, od koktajli po różnego rodzaju wypieki.

Pełne magnezu są także warzywa i owoce. Zdecydowanie powinniśmy sięgać po banany, truskawki, grejpfruty czy figi. Doskonałym źródłem magnezu jest także awokado, którego spożycie dostarcza nam także zdrowych roślinnych tłuszczów. Magnez zawarty jest także w zielonych częściach roślin, jak np. w szpinaku, jarmużu czy botwince oraz w zielonych szparagach. Znajdziemy go także w warzywach strączkowych, więc nie bójmy się dodać do codziennego jadłospisu fasoli, ciecierzycy czy soczewicy. A jeśli połączymy to z kaszą gryczaną czy brązowym ryżem, to magnezu wówczas nie powinno nam zabraknąć!

Nie bez powodu zaleca się na spożycie orzechów, gdy mamy problemy z koncentracją i jesteśmy zmęczeni. W nich też znajdziemy sporą dawkę magnezu. Naturalnie możemy je dodać, w towarzystwie pestek dyni czy nasion słonecznika bądź siemienia lnianego, do deserów (też z kaszą jaglaną czy płatkami), sałatek, koktajli.

    Utrata magnezu

    Warto pamiętać, że picie kawy czy alkoholu sprzyja utracie magnezu. Ale ważne jest także, że życie w ciągłym stresie a nawet nadmierna potliwość może także powodować wypłukiwanie z organizmu tego ważnego pierwiastka.