Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu obchodzony na początku października, to dobra okazja do tego, by przyjrzeć się o co w tej diecie tak naprawdę chodzi. Dlatego dziś chcemy przybliżyć Wam różne rodzaje żywienia wegetariańskiego.

To co łączy wszystkich wegetarian, to nie spożywanie mięsa oraz eliminacja różnych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Rodzaje wegetarianizmu

  • owowegetarianizm – jedynymi produktami pochodzenia zwierzęcego w tej diecie są jajka
  • laktowegetarianizm – do diety możemy dołączyć mleko i jego przetwory, nie jemy ryb, mięsa ani jajek
  • laktoowowegetarianizm – w tej odmianie dopuszczalne jest spożywania jajek, miodu oraz mleka i jego przetworów. Całkowicie rezygnujemy z mięsa i ryb.
  • weganizm – polega na rezygnacji ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, zachęcam do szerszej lektury TU (klik)

Poza podstawowymi odmianami wegetarianizmu, odróżniamy jeszcze 2 dość restrykcyjne jego formy:

  • frutarianizm – pokarmem w tej diecie są owoce i warzywa, które same spadną z drzewa. Nie dopuszcza się jedzenia żadnego pokarmu, który trzeba byłoby zerwać. Można nie rezygnować z zielonych liściastych warzyw.
  • witarianizm – tu menu stanowią wyłącznie surowe owoce i warzywa. Maksymalna temperatura obróbki termicznej wynosi 40 st. Witarianie nie piją także ciepłych napojów.

Samiwegetarianizm – a co to?

Dla osób, które nie są jeszcze gotowe na to, aby całkowicie zrezygnować z pokarmów mięsnych, też mamy rozwiązanie. Semiwegetarianizm czyli dieta pół wegetariańska, która znacznie ogranicza spożycie mięsa, ale je mino wszystko dopuszcza. Semiwegetarianie zwykle jedzą drób, ryby i bardzo rzadko czerwone mięso. W tej odmianie odpuszczalne jest spożywanie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego: nabiału, jajek czy miodu. Doświadczenie pokazuje, że osoby, które na początku tylko ograniczają spożycie mięsa, stopniowo całkowicie eliminują je ze swojego jadłospisu. Jeśli do tej pory produkty pochodzenia zwierzęcego stanowiły duży udział w Waszym menu, spróbujcie je ograniczyć. Gwarantujemy, że bardzo szybko poczujcie, że macie więcej energii, lepiej śpicie i czujecie się lżejsi.

Kluczowe w każdej diecie jest to, aby zaspokajała ona potrzeby naszego organizmu, była optymalnie zbilansowana i aby jedzenie dostarczało nam także przyjemności. Będziemy szczęśliwi, jeśli nasze wybory żywieniowe będą także brały pod uwagę dobro planety i drugiego człowieka.